Kostiksiz Sabun Olur mu?

Nar Çekirdeği Yağlı Doğal Sabun

Her an her yerde elimizin altında olan sabun kabaca asit ve bazın birleşip yeni bir formu oluşturmasıdır. Sabun kullanılmaya başladığı ilk zamanlarda Hititler döneminde yanmış kül ve yağın karışımından ibaretti. Yapısı o kadar basit olan sabun, yağ ve külün birleşimi ile meydana gelirken, bugünlerde bunu karmaşık hale getirmek bir hayli popüler oldu. Herkesin dilinden düşürmediği kostiksiz sabun trendi aslında kocaman bir balondur. Kostik olmadan dün olmadığı gibi bugün de sabun elde edemezsiniz. 

Peki Nedir Bu Kostik ?

Kostik, sabun oluşum reaksiyonunun baz kısmını oluşturan kimyasal bir maddedir. İçerdiği bileşene göre isimler alır Sodyum Hidroksit (Sud Kostik-NaOH),  Potasyum Hidroksit (Potas Kostik – KOH- Odun Külü) gibi.

Kostik katmadan sabun yapıyorum, kül suyu ile sabun üretiyorum, bu sabunlar kostik içermez gibi tanıtım yapanların çoğu gerçekleri çarpıtarak yada kostiğin adını değiştirerek ürünlerini pazarlama gayreti içindedirler. örnek verecek olursak;

“Günümüzde kimyasal yoldan değil ,elektroliz yolu ile tuzlu su eriyiğinden elde edilen alkali su yaygın olarak sabun imalathanelerinde ,sabun atölyelerinde kullanılmaktadır.” Bu cümlede sabunların kostiksiz üretilebildiğini iddia eden bir firma aslında kostiğin (NaOH) nasıl üretildiğini bize kısaca açıklamıştır.

Kostik kullanmadan sabun üretmeye çalışmak sabunun doğasına aykırıdır. Asit ve baz reaksiyona girmezse, ne yaparsanız yapın o sabun oluşmaz. Kostiksiz sabun üretmek tamamen algıya yönelik bir stratejidir. Kostiksiz sabun diye servis edilen kül suyu sabunu, aslında tarihi çok eskiye dayanan sabunun icadında kullanılan meşe külünde de kostik bulundurmasından başka bir şey değildir.

Meşe külü ve suyu kaynatıp yoğunlaştırdığınızda, elinizde kalan kül suyu aslında Potasyum Hidroksittir (KOH). Kostikli sabun olmaz diyenlerin eleştirdiği Sodyum Hidroksit (NaOH) ile aynı pH değerine sahip Potasyum Hidroksit de (KOH) kostiğin kendisidir. Saflaştırılmış KOH günümüzde sıcak işlem sabun üretiminde ve sıvı sabun üretiminde temel bileşen olarak kullanılmaktadır.

Sabun Seti 3
Sabun Seti 3

YANMIŞ KOSTİK Mİ SAFLAŞTIRILMIŞ KOSTİK Mİ?

Odun külünden elde edilen kostik, akıllara kostik yerine kül suyu gibi yerleştirilmeye çalışılmış ve başarılı da olmuştur. Bu yüzden insanlar kostiksiz sabun kullandıklarını düşünürler. İşin diğer boyutu yanmış bir üründen elde edilen kostiği kullandıklarını bilmezler. Laboratuar ortamında elde edilen kostiğe insanlar bu yüzden sıcak bakmıyor. Halbuki sağlıklı olan; analizi yapılmış, değerleri ayarlanmış kostiği tercih etmektir. Sonuçta yanmış karton, kağıt, plastik atıkları, K2O, CaO, P2O5, kükürt, sodyum sülfat ve ağır metal içerme tehlikesi olan odun külü ile yapılan ürünleri cildinizde kullanmanızı önermiyoruz.

Kakao ve Vanilyalı sabun
Kakao ve Vanilyalı sabun

Kostiksiz Sabun

Sabunlaşmanın olması için gerekli olan kostik hassasiyetle, doğru oranda ve ölçüde yağ asidine eklenir ( gram-gram ekleme).  Ortaya çıkan ürün yaklaşık 40 gün dinlendirilir. Bu süre sonucunda kimyasal dönüşüm sonucu ortamda sadece Sabun, Gliserin ve Sabunlaşmamış Yağ (Superfat) kalır. Bu süre sonunda formül hassasiyet ile hesaplandığından son ürün kostik kalıntısı barındırmaz. Sabunu oluşturmak için birleşen iki madde yeni bir forma dönüşür ve kendi özelliklerini kaybedip birlikte yeni bir maddeyi oluştururlar.

“Hidrojen ve Oksijenin birleşip suyu oluşturması gibi.”

Sabun üretiminde Süperfat terimi burada devreye girer. Tüm formülasyon çalışmaları sabunların kostik kalıntısı içermemesi için fazladan yağ bırakılacak şekilde formüle edilir. Firmamız tüm formüllerini minimum %5 sabunlaşmamış yağ içerecek şekilde düzenler. Sabunlarımız da kostiksiz sabun terimi yerine doğal sabun terimini daha çok tercih ediyoruz. Doğal Sabun kostik ile üretilen sabunların kullanıma hazır hale geldiğinde içerisinde hiç bir ağır kimyasal içermediğini tanımlamada daha uygun bir terimdir.

Yaseminli Doğal Sabun
Yaseminli Doğal Sabun

SONUÇ OLARAK

Sorgulanması gereken şey üretirken sabunların hangi içerikler ile üretildiği ve bu işlemin ehil ellerde yapılıp yapılmadığıdır. Sabunun yapılışı için İnternet üzerinden araştırmaya kalkarsanız muhakkak birçok sitede de kostik karşınıza çıkacaktır. Kullandığınız yağ asitlerinden ve nasıl yapıldığından hareketle ürünün doğallığa varmak gerekir. Doğallık isteyenlerin ufak bir hesap yapmasında fayda var.

Örneğin; zeytinyağı kullanarak üretilmiş, üretimin başından sonuna kadar el emeği ile işlenmiş bir sabunun fiyatını (%70’e yakın yağ içerir) çok düşük servis edenleri sorgulamanızı öneririz. Sonuçta bugün için saf zeytin yağının litresi 16-17 TL iken 4-5 TL ye satılan sabunları doğal olarak tanımlamayı, sorgulamayı size bırakıyoruz.

Tarçınlı Ballı Doğal Sabun
Tarçınlı Ballı Doğal Sabun

izinsiz alıntı yapmak veya yazıyı kopyalamak yasaktır

instagram’da bizi takip etmeyi unutmayın

Summary
Kostiksiz Sabun Olur mu?
Article Name
Kostiksiz Sabun Olur mu?
Description
Kostiksiz Sabun Olur mu? Makalemizde bu sorunun yanıtını vermeye çalıştık, ayrıntılı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Author
Publisher Name
Soap & Beauty
Publisher Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir