Doğal Saç Sabunlarının Faydaları Nedir?

Geçmişten günümüze kadar gelen sabunun ortalama altı bin yıllık bir geçmişi vardır. Pek çok medeniyetin kendi imkanlarıyla ve kendilerine uygun yöntemleriyle kullandığı sabun her dönemde hayatın bir parçası haline gelmiştir. Sabunla ilgili ilk bilgilere milattan önce üç bin yılında yazılmış Mezopotamyadaki kil tabletlerinden ulaşılmıştır. Genellikle bitki köklerinden, ağaç kabuklarından ve hayvansal yağlardan üretilen bu sabunlar pek çok farklı amaçla kullanılırdı.

Sabunun ilk nasıl üretildiğine dair bir başka bilgi ya da efsane ise Roma dönemine aittir. Sapo tepesi ismindeki bir tepede kurban edilen hayvanların yağları ordaki küllerle birlikte karışıp Tiber nehrine kadar sürüklenirmiş ve nehri çamaşır yıkamak için kullanan kadınlar böyle kurban dönemlerinde suda yıkadıkları çamaşırların daha kolay ve daha hızlı bir şekilde temizlendiğini görmüşler. Daha sonra ise tesadüfen ortaya çıkan karışımı bilinçli olarak karıştırıp sabun üretmeye başlamışlar. Bunun gibi pek çok uygarlıkta farklı yöntem ve farklı şekillerde ortaya çıkan ve üretilen sabun geçmişten günümüze dek kullanılmaya devam etmektedir.

Modern anlamda ise sabun on sekizinci yüzyıldan itibaren üretilmeye başlanmıştır. Halk dilinde kirli olan şeyleri temizlemek için ya da cilt ve saç bakımı için kullanılan sabunun bilimsel anlamda tanımını yapmak gerekirse yağ asitlerinin bazla reaksiyonu sonucu oluşan tuza verilen isimdir diyebiliriz. Pek çok amaçla kullanılan sabun her çağda ve zamanda insanların yardımcısı olmaya devam etmektedir.

Saç sabunları ürünlerimizi görmek ve satın almak için tıklayınız.

Doğal Saç Sabunları

Geçmişten günümüze dek çok farklı özelliklerde sabun yapılmıştır. Günümüzde de aktif olarak kullanılan sabunları bazı kategoriler halinde vermek gerekirse ev vb. alanların temizliği için kullanılan sabunlar, cilt bakımı sabunları ve saç sabunları olarak gruplandırabiliriz. Hepsinin birbirinden farklı amaç ve faydası olsa da bu kategoriler için de hiç şüphesiz en çok kullanılanların başında saç sabunları gelmektedir. Saçla ilgili oluşan sorunlar pek çok insanın hayatını zorlaştırmaktadır. Kimi problemler genetik kökenli olurken, kimileri kullanılan şampuan vb. kozmetik ürün, kimileri de stres vb. etkilerden kaynaklı olmaktadır.

Yoğun yaşam temposu içinde yaşayan insanoğlu sürekli strese maruz kalmakta ve bu stresin sebep olduğu olumsuzlukları yaşamaktadır. Yoğun stres ve saç deyince ilk aklımıza gelen şey kesinlikle saç dökülmesi olacaktır. Kadın erkek demeden pek çok insanın başına dert olan saç dökülmesi için farklı tedaviler ve yöntemler vardır. Bunların kimileri çözüm olurken kimileri dökülmeyi daha da arttırmaya devam eder. Saç dökülmesi için hem doğal hem de katkısız ve zararsız bir ürün kullanmak istiyorsanız kullanmanız gereken tek şey saç sabunlarıdır. Saç dökülmesine iyi gelen pek çok bitki ve yağların karışımıyla elde edilen sabunları Soap & Beauty sayfamızda bulabilirsiniz. Saç dökülmesinin dışında başka bir sorun ise cansız, mat saçlar ve kepektir.

Yanlış ve saça uygun olmayan ürün kullanımıyla iyice yoğunlaşan hem kepek hem de cansız ve matlaşan saç sorununu yine saç için üretilen sabunlarla çözebilirsiniz. İçerisindeki yağlar ve bitki özleri saçınızı nemlendirir saç diplerinde oluşan bakterileri ve mikropları yok eder. Hem kepekten hem de mat saçlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Saç sabunu hakkında bilgi almak ve sorununuza göre sabun seçmek için Soap & Beauty sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir